Erasmus+

blog B.D.U.N.

Dziennik projektu "Bądźmy dwujęzyczni! Uczmy nowocześnie!" realizowanego w Gimnazjum nr 81 / Szkole Podstawowej 363 im. prof. Witolda Doroszewskiego w ramach Akcji 1 Edukacja Szkolna programu Erasmus+ Unii Europejskiej

Mobilność 5: Activate your English for teaching (B1, B2), Dublin lipiec 2017

relacja: p. Katarzyna Kończak, nauczycielka fizyki, wychowawczyni klasy 2d, koordynatorka BDUN

24 lipca 2017
Dzisiaj rozpoczęła się moja przygoda w Dublinie.


W kursie uczestniczy 8 osób. Głownie są to nauczyciele przedmiotów ścisłych takich jak: matematyka, fizyka, informatyka, biologia, ale także nauczyciel biblioteki.
Barbara-  Włoszka, uczy fizyki i matematyki w szkole średniej.
Nelidia -  Włoszka, uczy biologii w szkole średniej.
Cristina- Włoszka, uczy matematyki w szkole średniej.
Joshe- Hiszpan, uczy matematyki w szkole średniej.
Pako- Hiszpan, uczy informatyki w szkole średniej.
Osman - Turek,  uczy matematyki w szkole średniej.
Darko - Chorwat prowadzi zajęcia na uniwersytecie jak korzystać z zasobów biblioteki.


 Dzisiaj każdy z nas opowiedział kilka słów  o swojej szkole, a także systemie edukacyjnym w danym kraju.
Wieczorem natomiast odbyło się spotkanie uczestników ze wszystkich kursów organizowanych przez English Matters w czasie, którego można było spróbować narodowych przysmaków z 16 krajów.

Zajęcia prowadzone są przez dwóch lektorów. Tom jest Irlandczykiem, a Darcy Amerykanką, w godzinach od 9.00 do 15.00 z godzinną przerwą na lunch.
W czasie zajęć głównie uczymy się nowego słownictwa, ćwiczymy wymowę, a także poznajemy zwyczaje  uczestników kursów.
Oddzielne zajęcia poświęcone są zwyczajom, kulturze i   historii Irlandii . Dzisiaj również mieliśmy wycieczkę po Dublinie z naszym opiekunem i lektorem  grupy Tomem.Temat przewodni dzisiejszych zajęć to: jedzenie:)

W czasie zajęć każdy uczestnik przedstawiał danie, z którego słynie dany kraj.
Wymienialiśmy się przepisami. Ja z pewnością wykorzystam przepis mojej koleżanki z Włoch.
Oddzielne zajęcia poświęcone były tradycyjnej kuchni irlandzkiej.
Do najbardziej charakterystycznych potraw można zaliczyć:
Irish Stew- klasyczny irlandzki gulasz z baraniny
Dublin Coddle- potrawa z bekonu i wieprzowych kiełbasek 
Coclcannom- tłuczone ziemniaki z kapustą
i oczywiście
Guinness oraz Irish Coffe.
Zajęcia zachęciły naszą grupę do spróbowania irlandzkiej kuchni:

Temat przewodni dzisiejszych zajęć to muzea.
W grupach ćwiczyliśmy opisywanie obrazów używając nowych zwrotów.  Szczególna uwaga poświęcona została wymowie i poprawności gramatycznej.
Następna część zajęć dotyczyła największych zabytków z Muzeum Narodowego Irlandii takich jak:
The Ardagh Chalice, The Tara Brooch, a także poznaliśmy historię  powstania muzeum.
Po lunchu udaliśmy się do Muzeum Narodowego Irlandii,   gdzie ćwczyliśmy poznane słownictwo. Odwiedziliśmy również Bibliotekę Narodowa.Temat przewodni dzisiejszych zajęć  to hobby oraz sport.
Codziennie pierwsze 15 minut zajęć to rozmowa z każdym z uczestników kursu na pytania zadane przez lektora, które są związane z tematem danego dnia. Są to bardzo miłe i cenne rozmowy ponieważ można  poznać bliżej koleżanki i kolegów z kursu.
Jak zawsze jedna z części zajęć poświęcona została  Irlandii. Poznaliśmy tradycyjne irlandzkie sporty, zasady gry, a także nowe słownictwo.
Hurling- to bardzo dynamiczna i szybka gra dla mężczyzn przypominająca hokej na trawie.
Futbol Celtycki-  to gra łącząca elementy piłki nożnej,rugby i koszykówki Piłkę można kopać, kozłować,a także rzucać.Gra była już znana 200 lat przed powstaniem GAA.
Camogie- to odmiana hurlingu dla kobiet


Po lunchu odbyła się debata na temat:
Czy w szkole powinny być uprawiane wszystkie znane dyscypliny sportu, czy tylko te które lubią uczniowie?
Aby przeprowadzić tą debatę zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły.Najpierw w grupach dyskutowaliśmy w jaki sposób prowadzone są lekcje w-fu w każdym z krajów.
Jak się okazuje Polska jest nielicznym krajem gdzie uczniowie mają 4 godziny zajęć sportowych w tygodniu. W krajach moich kolegów i koleżanek z kursu są 2 godziny w tygodniu.
Następnie nasz lektor zapoznał nas ze zwrotami, które przydają się w czasie debat.
Na koniec każda z grup wylosowała swoje stanowisko, które przedstawiała w czasie debaty.

Dzisiejszy dzień to dodatkowa wycieczka zorganizowana przez szkołę English Matters do Glendalough oraz Kilkenny
Uczestnicy rożnych kursów organizowanych przez szkołę w Dublinie mogli wziąć udział za niewielką opłatą w wycieczce. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na 4 grupy w zależności od znajomości języka angielskiego.Naszym opiekunem oraz przewodnikiem przez cały dzień był Tom- nasz opiekun grupy oraz lektor.
Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy to Glendalough. To polodowcowa dolina, która położona jest w południowo - wschodniej części gór Wicklow. W dolinie położne są dwa jeziora morenowe:
Jezioro Dolne (Lower Lake) oraz Górne (Upper Lake).
Glendalough jest bardzo popularnym celem wycieczek dla turystów,rocznie odwiedza to miejsce ponad milion ludzi. W drodze do doliny można podziwiać niesamowite krajobrazy, przechodzące z bujnych zielonych pastwisk i łagodnych pastwisk w polodowcowe doliny Przełęczy Wicklow, która stanowiła tło do zdjęć takich filmów jak "Braveheart", czy "PS.Kocham Cię"
Miłośnicy atrakcji historycznych i archeologicznych znajdą tu też coś dla siebie, mogą podziwiać wspaniały, wczesnochrześcijański kompleks klasztorny, założony w początkach VI wieku przez Św. Kevina, pochodzącego z królewskiego rodu Leinster. Kompleks ten stanowił ważny ośrodek naukowy, jeden z najważniejszych w Irlandii, i to on rozsławił Kościół celtycki w całej Europie. Na terenie opactwa kształciły się tysiące mnichów, z których wielu wyruszyło do Europy. Przeor z Glendalough, Laurence O’Toole w XII w. został arcybiskupem Dublina. Klasztor, złupiony przez wikingów w IX i X w., a przez Anglików w wieku XIV, za każdym razem był skrupulatnie odbudowywany, a mnisi mieszkali w nim aż do XVI stulecia.

Kilkenny leży nad rzeką Nore na południowym wschodzie Irlandii, w hrabstwie Kilkenny.
Nad miastem górują średniowieczny zamek i katedra Św. Kanizjusza, od której miasto wzięło swoją nazwę (irlandzkie Cill Chainnigh oznacza: celę lub kościół Kanizjusza).We wrześniu 2014 roku, Kilkenny zostało mianowane Najczystszym Miastem w Irlandii, pokonując konkurencję 849 miast. Mnie już na wstępie zauroczyło swoimi zadbanymi ulicami z kolorowymi budynkami


Od IX do XII w. Kilkenny było stolicą irlandzkiego królestwa nazywanego Osraige (Ossory).
Strongbow – legendarny Norman najeźdźca, zbudował tu  fort w XII wieku, w miejscu gdzie dziś stoi zamek Kilkenny, zbudowany w 1195 przez William`a Marshal`a – pierwszego hrabiego Pembroke.
Majestatyczny Kilkenny Castle w ciągu ośmiu wieków swego istnienia  podlegał wielu zmianom,  ciągłej rozbudowie, dzięki czemu dziś zamek  zachwyca złożoną strukturą różnych stylów architektonicznych. Stał się też  jedną  z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Irlandii.
Poniżej widok na zamek od strony ogrodów.
Temat przewodni dzisiejszych zajęć to literatura.
Irlandia choć jest małą wyspą ma ogromny wkład w dzieje literatury światowej. W czasach zamierzchłych powstawały liczne legendy i eposy, które stały się natchnieniem dla kolejnych pokoleń. Z Irlandii pochodzi wielu wspaniałych pisarzy i poetów. 
Na zdjęciu Oscar WildeNa dzisiejszych zajęciach poznaliśmy życie i twórczość laureata literackiej Nagrody Nobla Seamus'a Heaney. Następnie analizowaliśmy jeden z najpopularniejszych w Irlandii jego wierszy:
Mid-Term Break by Seamus Heaney
I sat all morning in the college sick bay
Counting bells knelling classes to a close.
At two o'clock our neighbors drove me home.

In the porch I met my father crying--
He had always taken funerals in his stride--
And Big Jim Evans saying it was a hard blow.

The baby cooed and laughed and rocked the pram
When I came in, and I was embarrassed
By old men standing up to shake my hand

And tell me they were "sorry for my trouble,"
Whispers informed strangers I was the eldest,
Away at school, as my mother held my hand

In hers and coughed out angry tearless sighs.
At ten o'clock the ambulance arrived
With the corpse, stanched and bandaged by the nurses.

Next morning I went up into the room. Snowdrops
And candles soothed the bedside; I saw him
For the first time in six weeks. Paler now,

Wearing a poppy bruise on his left temple,
He lay in the four foot box as in his cot.
No gaudy scars, the bumper knocked him clear.
A four foot box, a foot for every year. 


Po lunchu poznaliśmy zasady tworzenia limeryków. Nazwa (ang. limerick) pochodzi od Luimneach, miasta i hrabstwa w Irlandii.na zakończenie zajęć zostaliśmy podzieleni na zespoły. Każda grupa musiała stworzyć swój limeryk. Dla mnie były to zajęcia bardzo trudne, ale z drugiej strony dające możliwość  wszechstronnego rozwoju.


Dzisiejszy temat przewodni to irlandzki slang.
Zajęcia rozpoczęliśmy nietypowo od wykorzystania narzędzi internetowych Animoto. Każda z grup musiała stworzyć video z naszych dotychczasowych wycieczek.
Oto przykładowa praca:

Z Darcy poznaliśmy słownictwo, które trudno jest znaleźć w słowniku języka angielskiego. Następnie przyszedł czas na odrywanie scenek z nowym słownictwem. Było dużo zabawy i pozytywnej energii:)


Po lunchu nadszedł czas na jedną z najsłynniejszy bibliotek świata The Book of Kells, która mieści się w Trinity College. Oczywiście najpierw zostaliśmy solidnie przygotowani przez naszego lektora poznając historię obiektu oraz niezbędne słownictwo, które umożliwiło nam swobodne zwiedzanie.Dzisiaj na porannych zajęciach zostały podsumowane wszystkie kursy, które organizowała szkoła 

Następnie każda grupa przedstawiła swoją prezentację.
Jak wykorzystam zdobytą wiedzę i umiejętności na swoich lekcjach.
Oto występnie mojej grupy:

Po zakończeniu części oficjalnej  każdy uczestnik otrzymał certyfikat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz